Tartós Fájdalomcsillapítás szakápolói feladatai
Orvosi elrendelésre, a megfelelő indikáció alapján, történhet a gyógyszeres fájdalomcsillapítás szájon, végbélen, bőrre felhelyezett tapaszon keresztül, valamint izomba adott injekcióval és vénán keresztül is (direkt módon vagy infúziós oldatba belefecskendezve).
A gyógyszeres fájdalomcsillapítás mellett hangsúlyt helyezünk a fizikális fájdalomcsillapításra is, mely történhet hűtéssel, melegítéssel, TENS készülékkel, és a pozícionálás is nagyon fontos. Ezek mellett a betegek pszichés vezetésére is figyelnek szakápolóink.
Szükség szerinti, kiegészítő speciális eljárások:
- UH inhalálás, légzésterápia: Az orvos által elrendelt gyógyszert aeroszol formában juttatjuk a tüdőbe, oly módon, hogy a gyógyszert a gyógyszertartályba helyezi, és az eszköz csutoráján keresztül- amit a beteg ajkai jól körül kell hogy zárjának- áramlik a szervezetbe. Szükség esetén az orrot be lehet fogni kézzel, csipesszel
- szívó alkalmazása: A testnedvek (nyál, gyulladásos szekréció, genny, vér) elszívására váladékszívó készüléket használunk. Alkalmazható beavatkozások után folyamatosan, esetenként, de felépülés megkönnyítésére is.
- oxigénterápia: A légzési elégtelenségben szenvedő betegeknél a vér oxigénszintjének növelésére írja elő az orvos. Az oxigénterápia növeli a vér oxigéntartalmát, így a szervezet hozzájut a szükséges mennyiségű oxigénhez. A kezelés történhet oxigénpalackkal (normál hordozható és könnyű palackok), és oxigénkoncentrátorral is, de létezik folyadék formájában tárolt oxigén is, amely biztosítja a betegnek a mobilitást. Orrszondán vagy arcmaszkon keresztül történik az oxigén szervezetbe juttatása. A megfelelő áramlási sebesség beállítását, az oxigénadagolás módját orvosi elrendelés szerint végzik szakápolóink.