A tracheostomia egy kis nyílás, amely a torkon, a légcső tartományán keresztül történik, hogy megkönnyítse a levegő bejutását a tüdőbe. Ez általában akkor történik meg, ha a légutakban a tumor okozta elzáródás vagy a torok gyulladása történik például a műtét után, és ezért csak néhány napig tarthat fenn, vagy az életre. Az alkalmazott tubusok rozsdamentes acélból (merev) vagy műanyagból (flexibilis), gumiból készülhetnek. Felépítésük szerint lehetnek:
- kettős falúak (belső rész cserélhető mosható a váladék felhalmozódása elkerülhető)
- belső nélkülie
- Speciális kanül a beszélő kanül (ha a hangképzés vagy a gége megtartott)
A váladék leszívása:
- kézfertőtlenítés után eltávolítjuk a kötést
- ha kettős falú a kanül akkor kivesszük a kanül-belsőt
- folyó víz alatt, kanültisztító kefével jól kikimossuk, előfordulhat az is, hogy a váladék nem távolítható el, ebben az esetben szükség lehet hidrogén- peroxidban való kipezsegtetésre
- steril katéterrel leszívjuk a kanülből a váladékot.
- Ha a beteg metanítható a műveletre, akkor tükör segíségével betanítjuk a kanültisztítást, a kanül nyaki lemeze alatti bőrterület tistítását, valamint a szívó tartályt naponkénti ürítését, kimosását forró vízzel és fertőtlenítővel (pl:Hypo)
- a cél, hogy a kanül naponta többször tisztítva legyen
Bőrápolás:
- A bőr védelmére, a felmaródás elkerülésére bőrvédő krémet használunk
- A kanül alá szálmenetes gézlapot helyezünk a váladék által okozott felmaródás elkerülése érdekében.
- A kanült a tartólemezekhez kötött gézcsíkkal rögzítjük.
A beteg/hozzátartozó figyelmét felhívjuk a következőkre: ügyeljen arra, hogy a kanülbe ne kerüljön víz. Zuhanyozásnál kézi zuhanyt használjon vagy fürödjön kádban. Hajmosást hátra hajtott fejjel és segítség igénybevételével végezzen vagy menjen fodrászhoz. Ágyban fekvéskor félig ülő helyzetben pihenjen a hatékonyabb légzés érdekében. A felköhögött váladékot mindig textilzsebkendőbe vagy pelenkába ürítse. Tilos papírtörlőt használni, mert levegővételnél beszívhatja a légcsőbe! A száj gyakran kiszárad, illetve a váladéktól rossz íz, kellemetlen szájszag alakulhat ki, ezért fontos a gyakori szájtoalett: Borax- Glicerines ecseteléssel és fogmosással
- Pörképződés esetén a beszáradt váladék elzárhatja a levegő útját. Ezért megelőzésében fontos a folyamatos párásítás. Ez történhet a levegő párásításával vagy a kanül elé felhelyezett nedves gézlappal. Kerülje a száraz, meleg helyeket
- A teljes gégeirtott beteg nem tud beszélni, ezért biztosítunk papírt és írószert. Fontos, hogy egyszerre csak egy dolgot kérdezzünk, türelmesen várjuk meg a választ.
- Kezdetben nyelési nehézség állhat fenn, de később a betegek megtanulnak nyelni. Speciális diétára nincs szükség, de kerülni kell a túl hideg vagy túl meleg, fűszeres ételek és az alkohol fogyasztását. Az íz és illat érzékelés funkcióinak kiesése miatt az ételek ízét, illatát nem érzi a beteg. Az étkezés örömét gusztusos tálalással fokozhatjuk.
- Rost-dús ételek, bőséges folyadék fogyasztásával elősegítheti laza széklet képződését, mert a megváltozott légzés miatt hasprés nem végezhető.
Vérzés, tisztázatlan nehézlégzés, súlyos köhögés, váladék megváltozása (szín, konzisztencia) jelentkezik, akkor minden esetben jelezzük a kezelőorvosnak!